Комунальний заклад
"Чарівнянський ліцей"
Кетрисанівської сільської ради
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ КОЛИ ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ПСИХОЛОГА?
-
Якщо проблема не розв’язується тривалий час;
-
Якщо Ви знаєте, як розв’язати проблему, але Вам все-таки потрібна допомога;
-
Якщо Вас щось тривожить у поведінці дитини, але Ви не можете зрозуміти що;
-
Якщо Вам здається, що малюк відстає в розвитку від своїх однолітків. Краще розставити всі крапки над «І» і не мучити дитину порівняннями з іншими дітьми;
-
Якщо у Вас є сімейні проблеми, і це відбивається на дитині.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ ДОШКІЛЬНИКА:
Щоб ваша дитина з радістю пішов в перший клас і був підготовлений до навчання в школі, щоб його навчання була успішною і продуктивною, прислухайтеся до наступних рекомендацій психологів і педагогів.
-
Не будьте занадто вимогливі до дитини.
-
Дитина має право на помилку, адже помилятися властиво всім людям, в тому числі і дорослим.
-
Слідкуйте, щоб навантаження не була для дитини надмірної.
-
Якщо ви бачите, що у дитини є проблеми, то не бійтеся звертатися за допомогою до фахівців: логопеда, психолога і т. д.
-
Навчання повинна гармонійно поєднуватися з відпочинком, тому влаштовуйте дитині невеликі свята і сюрпризи, наприклад, рушайте в вихідні дні в цирк, музей, парк і т. д.
-
Слідкуйте за розпорядком дня, щоб дитина прокидався і лягав спати в один і той же час, щоб він досить часу проводив на свіжому повітрі, щоб його сон був спокійним і повноцінним. Виключіть перед сном рухливі ігри та іншу активну діяльність. Доброю і корисною сімейною традицією може стати читання книги всією сім'єю перед сном.
-
Харчування має бути збалансованим, не рекомендуються перекушування.
-
Спостерігайте, як дитина реагує на різні ситуації, як висловлює свої емоції, як себе веде в громадських місцях. Дитина шести-семи років повинен управляти своїми бажаннями і адекватно виражати свої емоції, розуміти, що не завжди все буде відбуватися так, як цього хоче він. Слід приділити особливу увагу дитині, якщо він в предшкольном віці може прилюдно влаштувати скандал в магазині, якщо ви йому щось не купуєте, якщо він агресивно реагує на свій програш у грі і т. д.
-
Забезпечте для домашніх занять дитині всі необхідні матеріали, щоб в будь-який час він міг взяти пластилін і почати ліпити, взяти альбом і фарби і помалювати і т. Д. Для матеріалів відведіть окреме місце, щоб дитина самостійно ними розпоряджався і тримав їх у порядку .
-
Якщо дитина втомилася займатися, не доробивши завдання, то не наполягайте, дайте йому кілька хвилин на відпочинок, а потім поверніться до виконання завдання. Але все-таки поступово привчайте дитину, щоб він протягом п'ятнадцяти-двадцяти хвилин міг займатися однією справою, не відволікаючись.
-
Якщо дитина відмовляється виконувати завдання, то спробуйте знайти спосіб, щоб зацікавити його. Для цього використовуйте свою фантазію, не бійтеся придумувати щось цікаве, але ні в якому разі не лякайте дитину, що позбавите його солодощів, що не пустите його гуляти і т. П. Будьте терплячі до примх вашого нехочухі.
-
Забезпечте дитині розвиваючий простір, тобто прагнете, щоб вашого малюка оточувало якомога менше непотрібних речей, ігор, предметів.
-
Розповідайте дитині, як ви вчилися в школі, як ви пішли в перший клас, переглядайте разом свої шкільні фотографії.
-
Формуйте у дитини позитивне ставлення до школи, що у нього там буде багато друзів, там дуже цікаво, вчителі дуже хороші і добрі. Не можна лякати його двійками, покаранням за погану поведінку і т. д.
-
Зверніть увагу, знає і використовує ваша дитина «чарівні» слова: здрастуйте, до побачення, вибачте, спасибі і т. П. Якщо ні, то, можливо, цих слів немає в вашому лексиконі. Краще за все не віддавати дитині команди: принеси те, зроби це, прибери на місце, - а перетворити їх в ввічливі прохання. Відомо, що діти копіюють поведінку, манеру говорити своїх батьків. Якщо ви використовуєте при дитині ненормативну лексику, якщо ви грубі один з одним, то не дивуйтеся, якщо вчителі будуть скаржитися, що ваша дитина в школі матюкатися, б'ється, задирається на інших дітей.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКІВ
-
Оптимальною для першокласників вважається тривалість сну -12 годин на добу, для дітей середніх класів - до 9,5-10 годин, необхідно пам'ятати, що під час сну організм не тільки відпочиває. В цей час йде активна обробка інформації, отриманої під час активної діяльності. Цей складний і важкий процес відбувається тільки в тому випадку, коли сон спокійний, безперервний, повноцінний. Для того, щоб швидко заснути, необхідно лягати завжди в один і той же час. Прокидатися потрібно не пізніше семи годин, навіть коли уроки в школі йдуть у другу зміну.
-
Встановлено, що працездатність школяра залежить від закону ритмічних коливань і протягом дня змінюється. Найвищий рівень з 8 до 11 години. Потім вона потроху падає, щохвилини знижується до 14 години. У другій половині дня починається новий підйом, і до 18-19 годин працездатність залишається високою. Тому школярам, які навчаються у другу зміну, необхідно сідати за книжки вже через годину після школи або після обіду.
-
Починати уроки потрібно з предметів середньої складності. Якийсь час піде на період спрацьованості. Потім потрібно братися за більш важкі предмети, а легкі робити в останню чергу. Який предмет вважати важким - повинен вирішувати кожен по-своєму.
-
Після кожних 40-50 хвилин занять необхідно робити 10-хвилинні перерви, під час яких найкраще зробити кілька гімнастичних вправ або легку домашню роботу. Щоб робота була більш ефективна, слід сідати за уроки в один і той же час.
-
У раціоні дитини необхідна присутність:
- За дві години до сну салат: яблуко, морква, капуста, зелень, рослинне масло. Випити за 30 хвилин до сну стакан теплого молока;
- Вранці на сніданок фруктовий салат: яблуко, морква, родзинки, горіхи, лимон, мандарин, банан, чай з шипшиною.
Як правильно організувати виконання домашніх завдань?
-
Не дозволяйте всю роботу перекладати на ваші плечі, інакше пропаде головна мета домашніх завдань - самостійне їх виконання.
-
Навчіть користуватися розкладом уроків і правильно викладати необхідні підручники та приладдя на столі.
-
Привчіть дитину виконувати завдання спочатку в чернетці та самостійно долати всі труднощі.
-
При перевірці виконаного не поспішайте відразу все виправити, нехай дитина піде і подумає ще раз. Підказки робіть в самих крайніх випадках. Чи не нав'язуйте свою допомогу. Даруйте дитині радість власних перемог.
-
Для виховання організованості деяким хлопцям рекомендується вказувати годинник і засікати час.
-
Навчіть дитину самостійно збирати портфель, але не забувайте потім проконтролювати.
Як дізнатися про досягнення дитини, якщо вчителька поки ще не виставляє оцінок?
Успіхи в навчальній діяльності досягаються не відразу, і, щоб не відбити у хлопців бажання вчитися, працювати на уроках, вчителі відмовляються від негативних оцінок. Діти сприймають словесну оцінку своєї діяльності: похвалу, підбадьорювання, напуття. А батьки дізнаються про свою дитину від вчителя: з характеристики або за результатами тестування.
Що робити, якщо ваша дитина не хоче йти в школу?
За даними психологів, приблизно 10% дітей не хочуть йти в школу, тому що чули про неї несхвальні висловлювання дорослих; близько 8% отримали негативний настрой від старших дітей. Малюки вірять в усі без доказів, тому дуже важливо, щоб майбутній першокласник отримував позитивну інформацію про школу від близьких людей. Друга причина - якщо дитина »не награвся", але його психіка дуже пластична, і, прийшовши в клас, він скоро почне відчувати задоволення від процесу навчання.
Іноді для вирішення цієї проблеми досить дати зрозуміти дитині, що навчання в школі - це обов'язок кожної сучасної людини, і від дотримання цих обов'язків буде залежати ставлення до неї оточуючих.
Але не примушуйте малюка заздалегідь любити те, що він ще не пізнав.
Як визначити, чи готова дитина до школи?
Не існує чіткого переліку того, що повинен знати і вміти дитина до моменту надходження в школу. Держава зобов'язується організувати навчання дітей незалежно від їх здоров'я або ступеня готовності. Тому слід говорити лише про наявність ознак готовності до шкільного навчання.
-
Дитина повинна бути фізично готовий до цієї досить важкої в розумовому і фізичному плані роботи. Тому консультації у медиків - це обов'язковий етап підготовки до школи. Адже наявність у дошкільника гострих і хронічних захворювань або недорозвинення функціональних систем вимагає для нього специфічних умов.
-
Соціальна готовність - прояв активності в спілкуванні, допитливості, живого інтересу до всього навколишнього. Надмірна боязкість, байдужість можуть ускладнити процес адаптації до школи і вимагають уважного ставлення з боку батьків і вчителів.
-
Інтелектуальна готовність - володіння певною системою знань і умінь. Тут важливо пам'ятати: орієнтація на тести не повинна затуляти особистість і індивідуальність дитини. Не перестарайтеся - надмірно обізнаний дитина зможе швидко втратити свій пізнавальний інтерес до школи.
-
Бажання вчитися - найважливіший критерій. Підтримуйте інтерес дитини і ні в якому разі не залякуйте майбутніх першокласників.
-
Рекомендації щодо спільного виконання домашніх завдань молодших школярів.
Домашні завдання молодших школярів по способам виконання можна розділити на наступні основні види: письмові, текстові, математичні, мнемонічні.
До письмових завдань віднесемо переписування вправи або рішення задачі в зошит. Причому слід відокремити лист від безпосереднього вирішення. Процес письма сам по собі є досить трудомістким для молодшого школяра. Його відчуття можна порівняти з відчуттями людини, який пише ручкою, що постійно міняє свою довжину. Процес письма вимагає від школяра безперервного пристосування, і тому дитина не може довго займатися письмовою роботою, а значить, кількість виконаних вправ не покращує якості листи.
Батьки можуть сприяти поліпшенню почерку дитини:
-
Заглядаючи в зошити школяра, кожен раз знаходите красиво написані літери, рядки, сторінки і хваліть за них.
-
Працювати над красою почерку можна, поклавши кальку на сторінки прописів і обводячи букви.
-
Не змушуйте писати дитини безвідривним листом, якщо бачите, що це йому складно. Нехай він після написання кожної літери відриває ручку від листа, такий спосіб істотно полегшить дитині процес листи.
-
Під час виконання завдань, де лист виконує другорядну роль, ніколи не критикуйте якість почерку дитини.
До текстових завдань можна віднести завдання прочитати і переказати текст. Буває, що молодші школярі при вигляді великого, на їхню думку, тексту взагалі відмовляються його читати. Особливо часто це трапляється з дітьми, у яких недостатня техніка читання і, як наслідок, нелюбов до предмета. Причинами негативного ставлення до читання можуть бути труднощі оволодіння навичкою читання, низькі оцінки за читання, відсутність сімейної традиції інтересу до книг і т. Д. Молодший шкільний вік надає батькам ще один шанс прищепити любов до читання. Ті діти, які багато читають, як правило, мають менше проблем в школі. Що ж можуть зробити батьки, щоб зацікавити молодшого школяра книгою? Перш за все, слід пам'ятати про значний вплив сімейної атмосфери на формування прагнень людини. Якщо в будинку багато книг, якщо в родині прийнято читати і обговорювати прочитане, швидше за все, і дитина буде небайдужий до книг. Можна ввести в сімейний уклад читання вголос.
Іноді батьки, зрозумівши, що дитина навчилася читати, кажуть. "Ось і читай тепер сам". При цьому дорослі не беруть до виду, що навіть для швидко читають дітей процес читання представляє достатню труднощі. Коли дитина читає вголос, він намагається читати голосно, чітко, виразно, швидко. На те, щоб розуміти весь зміст прочитаного, залишається не так багато сил. А на те, щоб отримувати задоволення від цього, і зовсім не залишається. Тому процес читання тісно пов'язується в поданні школяра з неприємними емоціями, і любов до книг зникає без сліду.
Щоб зберегти тліючий вогник інтересу до читання, потрібно продовжувати дитині читати вголос ті книги, які залучають його своїм сюжетом, барвистим оформленням, сучасними чи героїчними персонажами. При цьому батькам не можна забувати про найважливішій задачі молодшого шкільного віку - поліпшення техніки читання. У школі не приділяється належної уваги цій проблемі, хоча хороша шкільна успішність неможлива без високої техніки читання.
Щоб навчити свою дитину швидкого й легкого читання.
-
Зробіть читання для дитини необхідним в житті навиком. Залишайте йому короткі записки, пишіть листи, складайте різні списки: продуктів, які треба купити, речей, які треба взяти в похід, книг, які треба прочитати.
-
Організуйте будинку перегляди діафільмів. Старенький діапроектор - хороший помічник у цій справі. Повільна зміна кадрів, короткі підписи, зручні для читання, - все, що потрібно для підтримки в освоєнні техніки читання.
-
Пропонуйте дитині текст для читання тільки тоді, коли ви йому його вже прочитали. Читати знайомий текст школяреві набагато легше і цікавіше (!), Ніж зовсім незнайомий. Радість впізнавання того, що читаєш, - прекрасна помічниця в процесі поліпшення техніки читання.
-
Використовуйте прийом паралельного читання: дорослий читає текст вголос, а дитина слідом за ним - про себе, водячи пальчиком по рядках. Таким чином усувається ситуації перевірки і оцінки якості дитячого читання з супутніми їм тривогою, скутістю, напругою.
-
Цікавий прийом для тренування навичок читання "Секретний лист". Їм із задоволенням займаються навіть ті діти, які з огидою ставляться до читання. На великому аркуші паперу дорослий пише якесь слово великими літерами за допомогою білої свічки. Зрозуміло, що написане вами не буде видно на білому аркуші. Тепер дитині пропонується зафарбувати різними кольорами за допомогою фарб і пензля весь лист так, щоб не залишилося незафарбовані місця. Той момент, коли несподівано на кольоровому тлі з'являються білі букви, незмінно висвітлюється почуттям радісної подиву дитини. Так процес читання і приємні емоції міцно зв'язуються в поданні школяра, а прочитані таким незвичайним способом слова добре запам'ятовуються.
-
Влаштовуйте для своєї родини різні ігри в слова і букви. Така захоплююча тренування допоможе дитині легко орієнтуватися в просторі букв і слів, швидко прочитувати знайомі слова, поповнювати багаж слів, в кінцевому підсумку поліпшити техніку читання.